سایر محصولات

تفاوت کفش مردانه و زنانه در چیست ؟

تفاوت کفش مردانه و زنانه در چیست ؟

تفاوت های اساسی کفش مردانه و زنانه

در صورتی که قصد خرید کفش مردانه و زنانه  جدیدی را دارید باید به شما بگوییم که کفش مردانه از ساختار کاملا متفاوتی نسبت به کفش زنانه برخوردار است. گاهی اوقات ممکن است به یک فروشگاه کفش بروید و ظاهر یک کفش شماره مجذوب خود کند. اما با اینکه کفش اسپرت به نظر میرسد، فروشنده به شما میگوید که این کفش زنانه است! در این مواقع واکنش شما چیست؟ آیا بر اساس سلیقه خود اقدام به خرید میکنید و یا به سراغ مدل دیگری میروید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید در این شرایط تصمیم بهتری بگیرید.

سایز بندی کفش مردانه و زنانه

از اصلی‌ترین مواردی که در ارتباط با تفاوت کفش مردانه و زنانه می‌توان به آن اشاره کرد، سایزبندی کفش است. از آنجایی که اغلب زنان پای کوچک‌تری در مقایسه با مردان دارند، تولیدکنندگان برای تولید کفش اقدام به طراحی و تولید آن با سایزبندی‌های مختلف کرده‌اند تا امکان استفاده از این محصول برای خانم‌ها و آقایان فراهم شود. تفاوت در سایزبندی کفش علاوه بر طول در عرض کفش‌ها نیز در نظر گرفته شده است و با توجه به سایز و همینطور قالب طبیعی طراحی می‌شود.

شرکت‌های تولیدکننده کفش در ابتدای کار،کفش مردانه و زنانه را بدون در نظر گرفتن رعایت استانداردهای لازم در سایزهای کوچک‌تر و رنگ‌های جذاب‌تر روانه بازار می‌کردند. پس از مدتی این کفش‌ها باعث بروز مشکلاتی برای خانم‌ها شدند و همین مورد باعث گردید تا تولیدکنندگان کفش پس از تحقیقات لازم متوجه تفاوت مکانیزم کفش‌های زنان با مردان شوند و اقدام به طراحی و تولید کفش‌هایی متناسب با ساختار پای زنان نمایند.

شکل کفش مردانه و زنانه مطابق با شکل پا

فرض بر این است که به‌عنوان یک قاعده کلی، پاهای مردان پهن‌تر و بزرگ‌تر از زنان معمولی است. تفاوت اصلی کفش اسپورت مردانه و زنانه در عرض کفش است. در مقایسه با کفش‌های مردانه، کفش‌های زنانه در قسمت جلوی پا و پنجه پهن‌تر و در پاشنه باریک‌تر ساخته می‌شوند که نشان‌دهنده تفاوت‌های جنسیتی در شکل پا است. شکل پا در واقع بزرگ‌ترین تفاوت بین کفش‌های مردانه و زنانه است. باید بدانید که کفش اسپورت زنانه به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که در قسمت جلوی پا پهن‌تر و در پاشنه باریک باشد. در طراحی کفش مردانه نیز معمولاً از پاشنه تا نوک پا پهن است.

بررسی تفاوت کفش ورزشی زنانه و مردانه

کفش مردانه و زنانه بانوان و آقایان باید بدانند که به منظور داشتن یک استایل ورزشی شیک و جذاب از پوشاک مناسب خود استفاده کنند. پا کردن یک کفش ورزشی مردانه برای یک خانم نامناسب است و استایل او را زشت می کند. بانوان و آقایان باید کفش ورزشی مناسب خود را با توجه به ارگونومیک بدن و جنسیت خود انتخاب کنند.

اصلی ترین تفاوت کفش‌های ورزشی خانم ها و آقایان ، در ظاهر آنها است. کفش های وزشی بانوان معمولاً از ظرافت بیشتری برخوردار است و طرح و رنگ خاصی را دارا می باشد. زیره کفش بانوان و آقایان در اغلب موارد ، متفاوت است. کفش های ورزشی بانوان و آقایان در اندازه قالب و سایز متفاوت هستند. در ادامه مفصل تر به این تفاوت ها می پردازیم.

آیا لایه های کفش ورزشی آقایان و خانم ها متفاوت است ؟

بله کفش مردانه و زنانه . لایه های کفش ورزشی خانم ها و آقایان متفاوت از یکدیگر طراحی می شود. چرا که سبک وزن بودن خانم ها نسبت به آقایان سبب می شود که فشار کمتری به کفش زنانه وارد شود. بنابراین کفش های مردانه باید از ضربه گیرهای مستحکمتری برخوردار باشند.

پاشنه کفش ورزشی بانوان و آقایان با یکدیگر متفاوت است. کفش ورزشی خانم ها باید از پاشنه های کوچکتر و ظریفتری برخوردار باشد. طراحی کفش ورزشی زنانه به گونه ای است که جلوی کفش آنها ، بازتر است. چرا که بلند بودن ناخن های پای خانم ها موجب اذیت شدن پای آنها در کفش نشود. تفاوت کفش ورزشی زنانه و مردانه به صاف بودن یا نبودن طراحی آنها مربوط می شود. کفش های ورزشی آقایان معمولاً صاف تر از کفش های ورزشی خانم ها است. در کل ، خانم ها به پا کردن کفش هایی که کاملاً صاف هستند علاقه ای ندارند.

البته انتخاب صاف بودن یا پاشنه داشتن کفش مردانه و زنانه  ورزشی به قد افراد بستگی دارد. بانوان و آقایانی که قد بلندی دارد می توانند کتونی و کفش های اسپرت صاف را انتخاب کنند. اما بانوان و آقایانی که قد کوتاه یا متوسطی دارند می توانند برای جذاب بودن استایل خود به انتخاب کفش ها و کتونی های پاشنه مخفی و لژدار اقدام کنند.

البته برخی از خانم ها و آقایان معتقدند که در زمان ورزش تنها باید به راحتی توجه کنند و نیازی به توجه به استایل و تیپ خود ندارند. بنابراین کفش های ورزشی صاف را انتخاب می کنند که احساس راحتی بیشتری با آنها داشته باشند. به هر حال ، ما نکات مهم در این زمینه را به شما توضیح دادیم. شما باید با توجه به نکات ارائه شده و سلیقه خود به انتخاب کفش ورزشی مناسب خود اقدام کنید.

طراحی ظاهری کفش مردانه و زنانه

در گذشته ظاهر کفش ها مشخص کننده کفش مردانه و زنانه  آنها بود. به باور عموم کفش هایی که از رنگ های روشن و شاد داشتند زنانه، و کفش هایی که از رنگ های تیره و مشکی ساخته شده بودند مردانه به حساب می آمدند

در این میان فلسفهکفش مردانه و زنانه اسپرت نیز جالب بود. برخی از کفش های دهه پیش که ظاهر ورزشی و اسپرت داشتند زنانه مردانه محسوب می شدند. در صورتی که امروزه کفش مردانه و زنانه ، کاملا از مدل های زنانه تفکیک شده است. به طوری که اگر به قصد خریدکفش مردانه و زنانه  به یک فروشگاه کتانی مراجعه کنید، ممکن است کفش هایی را ببنید که سلیقه شماست اما زنانه هستند! چرا که امروزه فرهنگ خرید کفش معنای دیگر پیدا کرده و عواملی همچون تناسب، شکل و قالب، ارتفاع پاشنه، وزن، انعطاف پذیری و … مشخص کننده زنانه و مردانه بودن کفش هاست.

تناسب های کفش مردانه و زنانه (عرض و پاشنه کفش)

کفش مردانه و زنانه  بین 1.5 تا 2 سانت بزرگ تر از کفش های زنانه هستند. برای مثال زمانی که کفش مردانه سایز 10 را با کفش زنانه سایز 8.5 مقایسه میکنید، ممکن است طول کفش یکسان به نظر رسد اما شکل کفش و تناسب آنها با یکدیگر متفاوت است.

همچنین تناسب برند های مختلف کفش نیز با یک دیگر تفاوت دارند برای مثال اسیکس یک برند تولید کننده کفش های ورزشی از جمله کفش پیاده روی، دویدن، بسکتبال و … است. اگر شما کفش های تخصصی رانینگ الترا را با کفش اسیکس اصل مقایسه کنید متوجه میشوید که کفش های آلترا از پنجه پهن ترین نسبت به کفش اسیکس برخوردار هستند. پس اگر قصد خرید کفش مردانه و زنانه  اسیکس و یا هر برند دیگری دارید علاوه بر سایز به تناسب آن نیز دقت کنید.

تفاوت وزن و انعطاف پذیری

از دیگر تفاوت کفش مردانه و زنانه  می‌توان به وزن و انعطاف‌پذیری آن اشاره کرد. از آنجایی که زنان به صورت کلی از ماهیچه‌های کمتری در مقایسه با مردان برخوردار هستند و وزن کمتری نیز دارند، اندازه و طراحی کفش آن‌ها نیز متفاوت است. کفش‌های زنانه به صورتی طراحی می‌شوند که با برخورد پاها به زمین، ضربه کمتری احساس شود؛ درنتیجه در ساخت کفش‌های زنانه از کفی میانی نرم‌تر و سبک‌تری در مقایسه با مدل مردانه استفاده می‌شود.

یا می‌توان از کفش مردانه به جای زنانه استفاده کرد؟

قطعا بهترین پاسخ برای سوال آیا میتوان از کفش مردانه به جای کفش زنانه و برعکس استفاده کرد، بستگی دارد است. همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد، پاهای خانم ها از نظر ساختار با آقایان متفاوت است و همین امر سبب شده عرضه کننده های کفش به فکر راه اندازی جداگانه خط تولید کفش زنانه و مردانه به بی افتند. به شما توصیه میکنیم اگر که خانم هستید از کفش های زنانه و اگر آقا هستید از کفش های مردانه استفاده کنید. اما در برخی شرایط ممکن است خانم ها به دلیل داشتن وزن زیاد مجبور به خرید کفش مردانه شوند و یا بسیاری از آقایان به دلیل داشتن سایز پای کوچک تنوع کفش های زنانه برای آنها بیشتر باشد. البته هنگامی که قصد خرید کفشی مخالف جنیست خود را دارید، با چالش های نظیر سایز بندی روبه رو میشوید که در ادامه به آن میپردازیم.

نکاتی برای خرید بهترین کفش ورزشی برای آقایان و بانوان

پس از بررسی تفاوت کفش ورزشی زنانه و مردانه و نکات آنها ، به چندین نکته مهم دیگر در این ارتباط اشاره می کنیم.

– به خانم ها و آقایان عزیز توصیه می کنیم که زمان بعد از ظهر و یا عصر را برای خرید کفش ورزشی مناسب خود انتخاب کنند. چرا که در این زمان ، پا به اندازه نرمال خود رسیده و ورم همیشگی را پیدا می کند. در اوایل روز معمولاً پا ورمی نداشته و کوچکتر می باشد. بنابراین اگر صبح کفشی را خریداری کنید ، ممکن است در عصر و یا شب نتوانید با آن به خوبی راه بروید.

– اگر جوراب بسیار ضخیمی در زمان خرید کفش به پا داشته باشید ، در انتخاب سایز مناسب کفش خود دچار مشکل می شوید. بنابراین یک جوراب معمولی به پا داشته باشید.

– کفش های فیکی که شکل و شمایل زیبایی دارند و شما را مجذوب خود می کنند ، اصلاً ایده آل نیستند. این کفش ها در سریعترین زمان خراب می شوند.

– در زمان خرید کفش به تفاوت کفش ورزشی زنانه و مردانه توجه داشته باشید و از خرید کفش هایی که مناسب جنسیت شما نیستند خودداری کنید. برخی از بانوان فکر می کنند که می توانند کفش ورزشی مردانه پا کنند. در حالیکه استفاده از یک کفش ورزشی مردانه اصلاً زیبنده آنها نیست.

– علاوه بر مواردی که ذکر شد ، حتماً کیفیت جنس و طراحی کفش را درنظر بگیرید. کفش هایی که کیفیت بالایی داشته و به عالی ترین نحو ممکن طراحی شده اند ، حس خوبی را در زمان ورزش کردن برای شما به ارمغان می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *