انواع کیف مجلسی, سایر محصولات

مراحل دوخت انواع کیف مجلسی

مراحل دوخت انواع کیف مجلسی

روش دوخت کیف 

(دوخت انواع کیف)یکی از ضروری ترین وسایل برای خانم ها کیف دستی و رودوشی است. این کیف ها نه تنها یکی از لوازم ضروری هستند، بلکه نقش مهمی در زیبایی استایل روزمره و رسمی شما دارند.

کیف های رو دوشی در سایزهای مختلف و طرح های متنوع در بازار موجودند اما نیاز نیست که برای رفع این احتیاج همیشه به مراکز خرید مراجعه کنید.

مرحله اول انتخاب انواع چرم(صفرتا ۱۰۰ دوخت کیف)

چرم به چند دسته چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین دسته بندی می شوند.

چرم سبک چیست؟

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بز، بزغاله و بره به دست می آید که از ظرافت و نازکی بالایی برخوردار می باشند به همین دلیل در ساخت محصولاتی همانند لباس، کاپشن و دستکش استفاده می شوند و در مواقعی از چرم های سبکی که از کیفیتی پایین تر برخوردارند به عنوان آستر در تولیدات کفش و لباس استفاده می شوند.

چرم نیمه سنگین

این نوع چرم از پوست حیواناتی همانند کروکدیل و شترمرغ به دست می آیند و به علت کمیاب و گران قیمت بودنشان بیشتر در محصولاتی که جنبه تزیینی دارند و یا لوکس محسوب می شوند استفاده می گردند.

چرم سنگین(دوخت انواع کیف)

این نوع چرم ها از پوست حیواناتی مانند گاو، گاومیش، گوساله و شتر به عمل می آیند چرم سنگین را می توان در دسته بهترین چرم ها معمول که مقاومت و رخ زیبایی را دارا میباشند قرار داد که به علت مقاومت و استحکام بالا در ساخت زیره و رویه کفش، ساخت کیف های دستی و جیبی و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد زیادی را دارند.

انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی در انواع مختلف در سطح دنیا تولید و به فروش می‌رسد. در این  مقاله تمامی مدل چرم های طبیعی را بر اساس نوع دباغی و کاربرد آنها تقسیم بندی کردیم که در ادامه با تک کت آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

  • چرم گیاهی
  • چرم مراکشی
  • چرم اسپانیایی
  • چرم روسی
  • چرم دانه دار یک رویه
  • چرم دانه دار کامل
  • چرم جیر
  • چرم اشبالت

ابزار مورد نیاز برای دوخت کیف

در شکل بالا می توانید نام وسایل مورد نیاز برای دوخت کیف را مشاهده کنید:(صفرتا ۱۰۰ دوخت کیف)

۱- چرم آنالین
۲- خودکار نوبوک
۳- کِرِپ یا پاک کن چرم
۴- کاتر
۵- قیچی مخصوص چرم
۶- تخته گوشت
۷- خط کش نشانه
۸- سُمبه
۹- مشته
۱۰- نخ موم زده
۱۱- سوزن

انتخاب الگو(صفرتا ۱۰۰ دوخت کیف)

بعدازآنکه چرم موردنظررا تهیه نمودید  و ابزار مورد نیاز را آماده کردید به مرحله الگو برداری می رسیم.

مرحله برش چرم

بعد از کشیدن الگوی موردنظر خود برای دوخت کیف چرم، تکه‌های چرم را بر روی یکدیگر قرار دهید و در محل‌هایی که باید به هم دوخته شوند، ابتدا چسب بزنید و سپس با استفاده از خودکار اکلیلی و خط کش علامت بزنید.
تکه‌های چرم خود را به هم بچسبانید. از لبه‌هایی که به هم می‌دوزید از چسب مخصوص چرم استفاده کنید. اگر قرار است بیش از دو قطعه چرم را به هم بدوزید، بین هر لایه چسب بزنید.
برای داشتن کاری تمیزتر قبل از سوراخ کردن و شروع کردن به دوختن محلی که قرار است سوراخ‌ کنید را با خط کش مشخص کنید.

نکته دوخت انواع کیف

البته اگر از خط‌کشی استفاده شود که شابلون مانند و دارای سوراخ‌های نقطه‌ای در یک خط است، مسلماً کار تمیزتری خواهید داشت.

از خودکار اکلیلی برای این کار استفاده کنید چون بعد از اتمام کار به‌راحتی پاک خواهد شد. نقطه‌هایی که قرار است سوراخ شوند را به فاصله حدود ۱ سانتی‌متر از هم و ۱ سانتی‌متر از لبه کار مشخص کنید.

مرحله سمبه زنی

با استفاده از سمبه که باید به‌صورت کاملاً صاف و مستقیم روی چرم قرار دهید و با مشته روی آن بکوبید، می‌توانید چرم را سوراخ‌کنید. برای لبه‌ها و چرم‌های نازک می‌توانید از سمبه شماره ۰.۵ استفاده کنید.

ولی برای زدن دکمه و درجاهایی که به سوراخ‌های بزرگ‌تری نیاز است، می‌توانید از سمبه شماره ۲ استفاده کنید.
هر چه شماره سنبه بیشتر باشد، سوراخی که ایجاد می‌کند، بزرگ‌تر است.

مرحله سوزن کاری

بعد از سوراخ کردن چرم و آماده کردن نخ و سوزن از قبل، می‌توانید اقدام به دوخت کیف چرم خود کنید.
نخ را روی سوزن گره بزنید و محکم کنید. برای این کار وقتی مقدار کافی نخ را از سوراخ سوزن رد کردید، کمی نخ در انتهایی که به سوراخ سوزن می‌رسد، بگذارید باقی بماند.

سپس سوزن را از وسط نخ رد کنید و نخ را دور نخی که به سوزن وصل شده بپیچید. تمام این مراحلی که گفته شد برای نخ‌های موم کشیده کاربرد دارد. نخ را به‌صورت مایل برش دهید تا نخ آن از سوراخ سوزن راحت‌تر رد شود.

نکته

سعی کنید به‌اندازه کافی نخ تهیه کنید تا کل پروژه بدون نیاز به برش و نخ جدید کامل شود. طول این نخ باید حداقل ۳ برابر طول درز شما باشد و اگر پروژه ضخیم‌تر باشد، به نخ بیشتری نیاز است.
این مراحل دوخت را تا زمانی که به انتهای درز خود نرسید تکرار کنید. همیشه از قسمت جلوی پروژه دوختن را شروع کنید.

مرحله آخر دوخت انواع کیف

بعد از تمام شدن دوخت، گره زدن به نخ لازم نیست. نخ نایلونی یا موم کشیده را می‌توان با استفاده از یک فندک ذوب کرده و با استفاده از کنار فندک آن را به پشت‌کار بچسبانید. دقت داشته باشید چرم طبیعی با شعله نمی‌سوزد ولی ممکن است رنگ آن در اثر حرارت دیدن تغییر کند.

چرم مصنوعی نیز ممکن است در اثر حرارت جمع شود. درنتیجه حرارت فندک را فقط کمی به نخ بدهید و مراقب باشید چرم کیف تحت شعله فندک یا کبریت قرار نگیرد.
در ادامه مقاله دوخت کیف چرم به بیان جزئیات بیشتری در مورد هر یک از مراحلی که در بالا گفته شد، می‌پردازیم.

اگر به دنبال پاک کننده مناسب چرم هستید خواندن مقاله پاک‌کننده مخصوص چرم را از دست ندهید.

آماده‌سازی سوزن و نخ

سوزن و نخ خود را آماده کنید. اولین کاری که باید هنگام دوخت چرم انجام دهید این است که مقداری نخ را بریده و سوزن یا سوزنی را که استفاده می‌کنید نخ کنید. برای دوخت چرم با دست معمولاً با نخ موم کشیده ضخیم انجام می‌شود.

ضخامت مهم است زیرا ممکن است در هنگام محکم کردن بخیه‌ها، یک نخ نازک‌تر پاره شود، بنابراین یک نخ ضخیم‌تر نسبت به طول کوک و اندازه سوراخ مورداستفاده هنگام دوختن چرم متناسب‌تر است.

استفاده از موم

موم، کار با نخ را راحت‌تر می‌کند و همچنین به آن چسبندگی می‌دهد که از باز شدن آن جلوگیری می‌کند. می‌توانید از نخ موم نزده نیز استفاده کنید، اما کاملاً محکم نخواهد بود.
برای به دست آوردن طول صحیح نخ خود، درز موردنظر برای دوختن را اندازه بگیرید و آن را در حدود ۲.۵ ضرب کنید.

این اندازه باید به شما نخ کافی را بدهد تا کل درز موردنظر خود را بدوزید. بااین‌حال، کار با بیش از ۳ فوت نخ معمولاً عملی نیست، بنابراین اگر طول شما از این بیشتر باشد، ممکن است مجبور شوید برای دوختن محل موردنظر، دوباره همین کارها را تکرار کنید.

دقت کنید

پس‌ازاینکه نخ خود را بریدید، آن را از سوراخ سوزن خود رد کرده، بچرخانید و آن را از چند اینچ بکشید. بسته به‌اندازه سوراخ سوزن خود، ممکن است لازم باشد که نخ را صاف کنید یا آن را مرطوب کنید.

برای قفل‌کردن سوزن خود در محل ابتدای نخ می‌توانید آن را بپیچانید تا یک حلقه ایجاد شود و سپس وارد سوراخ اول کنید، اما اگر از نخ موم کشیده استفاده می‌کنید، این کار ضرورتی ندارد.
هنگام دوخت کیف چرم معمولاً در انتهای نخ خود گره نمی‌زنید. چند دلیل برای این وجود دارد. سوراخ‌هایی که از طریق آن چرم را می‌دوزید معمولاً به‌اندازه کافی بزرگ هستند و همین موضوع باعث می‌شود که گره‌های معمولی چون کوچک هستند، مفید نیستند و از این سوراخ‌ها رد می‌شود.

ترفند(دوخت انواع کیف)

شما اغلب در حال دوختن درزها در مکان‌هایی هستید که هر دو طرف آن قابل‌مشاهده باشد و یک گره بسیار واضح و زشت به نظر خواهد رسید. در دوختن چرم آسان‌تر است که نخ خود را با عقب رفتن به روشی مشابه دوختن چرخ‌خیاطی محکم کنید.

یعنی به همان روشی که می‌دوختید یک الی دو کوک به عقب برگردید تا کاملاً محکم شود. موم روی نخ باعث می‌شود که این پشت‌صحنه‌ها بهتر از نخ معمولی در جای خود باقی بمانند

دوخت بخیه

دوخت انواع کیف ،دوخت بخیه رایج‌ترین کوک برای دوخت کیف چرم است. برخلاف کوک مستقیم که روی پارچه نخ به‌صورت یک‌درمیان معلوم است. کوک بخیه در هر دو طرف دوخت را پر می‌کند و یک خط شکسته مانند کوک چرخ‌خیاطی ایجاد می‌کند.

این دوخت دوبله باعث می‌شود که کوک بخیه نسبت به یک کوک مستقیم محکم‌تر باشد. زیرا اگر یک نخ خراب شود، نخ دیگر همچنان حفظ خواهد شد. همچنین به نظر می‌رسد آراسته‌تر و حرفه‌ای‌تر است.

برای انجام کوک زین دو روش وجود دارد: دو سوزن در یک‌زمان یا روش تک سوزنی. استفاده هم‌زمان از دو سوزن یک روش سنتی است. ایجاد دوخت را کاملاً ساده و آسان می‌کند، اما تسلط بر آن کمی دشوارتر است.

به همین دلیل باید بعضی‌اوقات از روش یک سوزن استفاده ‌کرد. هرکدام در شرایط مختلف می‌توانند مفید باشند.

دوخت چرم با یک سوزن(دوخت انواع کیف)

برای استفاده از یک سوزن به‌صورت یک‌درمیان و مانند کوک زدن معمولی، نخ موم را از داخل سوراخ‌ها عبور دهید. وقتی به انتهای سوراخ‌ها رسیدید، دوباره برگردید و جاهای خالی را بازهم به‌صورت یک‌درمیان پرکنید. نتیجه یک دوخت بخیه و تمیز خواهد بود. برای انتهای دوخت نیز از طرف دیگر نخ را از یک سوراخ برگردانید و بکشید تا محکم شود، سپس انتهای نخ را ببرید.

در حین دوخت نخ را بیش‌ازاندازه نکشید که چرم چروک شود، البته شل نیز نباید باشد. اگر در وسط خیاطی نخ شما تمام شد. قبل از شروع یک نخ جدید، از همین روش پس‌دوزی استفاده کنید تا نخ خود را ببندید.

انواع درزها در دوخت کیف چرم

دو نوع درز که اغلب در کارهای چرمی استفاده می‌شود، درزهای دوخته‌شده پیدا و پنهان است. یک نوع درز آن‌هایی هستند که شما لبه‌های چرم را روی‌هم قرار داده، سوراخ می‌کنید و سپس می‌دوزید. در این نوع درزها که برای اغلب کارهای چشم دست‌دوز استفاده می‌شود، بخیه‌ها دیده می‌شوند.

در مورد درزهای پنهان، چرم را از پشت‌ کار می‌دوزید و سپس آن را برمی‌گردانید. این نوع مانند دوختن پارچه است و برای چرم‌های نازک و نرم استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

درزهای لبه چرخانده شده از دوام بیشتری برخوردار نیستند. زیرا بخیه‌ها در معرض دید نیستند اما آن‌ها باعث می‌شوند که کار شما تمیزتر جلوه کند.

تا اینجا نحوه دوخت تک سوزنی و دو سوزنی که گفته شد مربوط به درزهای پیدا می‌شد که لبه‌ها را به هم می‌دوختید و این لبه‌ها دیده می‌شدند. برای درزهای پنهان نیز می‌توانید از هردوی این دوخت‌ها استفاده کنید. با این تفاوت که در این نوع درزها، چرم را بعد از دوخت باید برگردانید.

محکم کردن لبه‌ها

بیشتر اوقات خوب است که لبه‌های برش خورده را به همان شکل در معرض دید قرار دهید. اما گاهی اوقات ایجاد یک لبه می‌تواند باعث محکم شدن لبه‌های کیف شما شود تا هم سفت‌ترو هم دیرتر خراب شود.

برای این کار ابتدا عرض لبه موردنظر را اندازه‌گیری می‌کنیم، سپس یک نوار چرمی به عرض ۳ برابر مقدار اندازه‌گیری شده برش می‌دهیم. طول این نوار نیز باید هم‌اندازه طول درز موردنظر باشد. بعد از چسباندن آن به لبه موردنظر، آن را سوراخ کرده و به‌صورت بخیه می‌دوزیم.

انواع دوخت کیف چرم دست‌دوز

علاوه بر دوخت بخیه که در بالا به‌طور کامل توضیح داده شد، از سایر دوخت‌ها مانند دندان‌موشی و ضربدر نیز می‌توان برای دوختن لبه‌ها و درزها استفاده کنید.

دوخت ضربدر به این صورت است که بعد از نخ کردن سوزن، برای دوختن هر بار، سوزن را یک سوراخ بیرون آورده. بعد از بیرون آوردن تمام نخ، سوزن را از طرف دیگر به سوراخ کناری وارد می‌کنیم.

برای دوخت دندان‌موشی، بعد از زدن دوخت ضربدری همان‌طور که توضیح دادم، از طرف دیگر درز مانند کوک زدن به‌صورت یک‌درمیان از میان ضربدرها سوزن را عبور می‌دهیم. به‌این‌ترتیب هم دوخت محکم‌تری خواهیم داشت و هم‌شکل ایجادشده مانند دندان می‌شود.

دوخت چرم با چرخ‌خیاطی(صفرتا ۱۰۰ دوخت کیف)

آیا تابه‌حال دوختن چرم را با چرخ‌خیاطی امتحان کرده‌اید؟ ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم این کار کاملاً عملی است!

هر چرخ‌خیاطی خانگی باکیفیت خوب باید توانایی دوختن چرم را داشته باشد. شما فقط باید چند اصلاح ساده انجام دهید تا دستگاه شما آماده شود. برای این کار در ادامه ۷ نکته برای دوخت کیف چرم در خانه با استفاده از چرخ‌خیاطی را به شما می‌آموزیم.

تغییر پایه فشار دهنده چرخ‌خیاطی

یک‌پایه پرس معمولی به چرم می‌چسبد و از دوخت صحیح چرم از طریق دستگاه جلوگیری می‌کند. خبر خوب این است که یک‌راه حل سریع برای این وجود دارد. به‌راحتی پایه فشار دهنده عادی خود را با یک‌پایه غلتک دار عوض کنید که به‌راحتی روی چرم بلغزد.

تغییر سوزن

سوزن معمولی خود را با یک سوزن چرمی جایگزین کنید. یک سوزن سنگین با نوک مخصوص که برای سوراخ شدن چرم ساخته‌شده است.

فقط به دنبال یک بسته سوزن با برچسب چرم بگردید اگر هنگام دوختن نواحی ضخیم سوزن می‌شکند، تعجب نکنید، این موضوع عادی است، بنابراین سوزن اضافی در دسترس داشته باشید.

تغییر کوک

هنگام دوخت کیف چرم از کوک بلندتر از حد معمول استفاده کنید. ما حدود ۳.۵ استفاده می‌کنیم. شما می‌توانید از هر طول کوک بیشتر از یک کوک معمولی استفاده کنید.

استفاده از نخ نایلون (دوخت انواع کیف)

هرگز هنگام دوختن چرم از نخ پنبه‌ای استفاده نکنید، زیرا تانن های موجود در چرم به‌مرور نخ را فرسوده می‌کنند.

در عوض، از پلی‌استر یا نایلون استفاده کنید. ممکن است بخواهید از نخ ضخیم‌تری استفاده کنید. لازم نیست، اما اگر چرم را با نخ ضخیم‌تری بدوزید، زیباتر به نظر می‌رسد.

استفاده از ته سوزن گرد

سوزن‌های ته گرد هرگز نباید در دوخت کیف چرم استفاده شوند، زیرا سوراخ دائمی ایجاد می‌کنند. در عوض، قبل از دوختن، قطعات را با چسباندن آن‌ها با نوارچسب دوطرفه در محل خود نگه‌دارید.

به‌سادگی یک خط نوار را بین دو قطعه چرمی که می‌خواهید بدوزید قرار دهید. نوار را در امتداد لبه چرم خود قرار دهید، در حد آنچه می‌خواهید بدوزید، کافی است. نوار داخل درز باقی می‌ماند (نیازی به تلاش برای برداشتن آن نیست).

باور کنید یا نه این‌ یک روش استاندارد دوختن چرم است و اگر می‌توانستید داخل درزهای کالاهای چرمی تجاری را نگاه کنید، به‌احتمال‌زیاد نوار یا چسب در قسمت‌های درز پیدا می‌کنید.

همیشه اول امتحان کنید!

دوختن چرم قابل بازگشت نیست. هر بخیه‌ای که می‌دوزید یک اثر دائمی برجای می‌گذارد، بنابراین رفع اشتباهات همیشه به‌راحتی دوخت با پارچه نیست.

به همین دلیل، حتماً از چرم قراضه و کهنه برای تست نخ، طول دوخت، کشش و عملکرد کلی دستگاه خود استفاده کنید. تا قبل از شروع پروژه واقعی خود مطمئن شوید که در مسیر درستی قرار دارید.

لایه‌های چرم کمتر

اکثر چرخ‌خیاطی‌های خانگی نمی‌توانند لایه‌های زیاد چرم را بدوزند. بنابراین پروژه‌های ساده و بدون جزئیات زیاد یا مناطق بزرگ را انتخاب کنید.

کلام آخر(دوخت انواع کیف)

اگر قصد دارید پروژه دوخت کیف چرم خود را انجام دهید، از هرگونه الگو و طرح با لایه‌بندی بسیار ضخیم خودداری کنید. درمی‌یابیم که اکثر ماشین‌آلات خانگی می‌توانند حداکثر حدود سه لایه چرم باضخامت متوسط را بدوزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *