سایر محصولات

مشخصات انواع کفش ایمنی چیست ؟

مشخصات انواع کفش ایمنی چیست ؟

تاریخچه انواع  کفش ایمنی

انواع کفش ایمنی پیشینه استفاده از کفش های ایمنی به سالهای دور و زمان هایی که انسان ها مشغول کار بودند و برای محافظت از پا از آن استفاه می کردند، باز می گردد. کفش ها در طی سالیانی که استفاده می شده اند همواره با تغییر و تحول همراه بوده اند تا برای استفاده در مشاغل گوناگون کاربرد داشته باشند. در سال ۱۹۳۰ شرکت red wing برای اولین بار چکمه هایی با رویه استیل تولید کرد که از آن در جنگ جهانی استفاده شد و هدف محافظت از پا ها در برابر سوختگی و انفجار بود. سپس در سال ۱۹۷۵ قانونی در امریکا وضع شد که استفاده از کفش های ایمنی، اجباری و از انواع کفش ایمنی در مشاغل سخت و پر خطر استفاده شد. امروزه شرکت های بزرگ و کوچکی انواع کفش ایمنی تولید می کنند که استفاده از آنها موجب می شود تا پا در برابر آسیب های احتمالی و خطرات در امان باشد.

انواع کفش ایمنی کار

انواع کفش ایمنی همانطور که اشاره شد انواع کفش کار با 2 فاکتور جنس / نوع ساختار و همینطور کاربری طبقه بندی می‌گردد که در این بین نوع کاربری راهنمای بهتری برای رسیدن به یک انتخاب درست و خرید کفش ایمنی کار است. ساختار داخلی یک کفش و پوتین ایمنی ممکن است بصورت ساده و بدون سر پنجه یا دارای سرپنجه باشد که این نوع دوم به کفش های Safety Toe معروف هستند. انواع کفش ایمنی سرپنجه دار در درون خود و در قسمت جلویی و انگشتان شامل یک لایه محافظ فولادی، کامپوزیت یا پلاستیکی است که از ضربه خوردن به قسمت جلویی پا جلوگیری می‌کند. رویه کامل یک کفش ایمنی نیز ممکن است چرمی یا فلزی باشد. رویه چرم نسوز و ضد آتش و حریق است؛ درحالیکه یک کفش با رویه کامل فلزی تمام قسمت روی پا را از نفوذ اجناس تیز و ضربات ناخواسته حفاظت می‌کند. قسمت مهم بعدی زیره نام دارد که می‌تواند چرمی، لاستیکی، PU و TPU و ضد لغزش باشد که هر کدام از این جنس‌ها با ترکیبات مختلف در محیط کاری مشخصی کاربرد دارند. این زیره در بیشتر انواع کفش ایمنی  محافظی در برابر نفوذ جسم تیز مثل میخ، پیچ، میلگرد و… است. کاربرد کفش ایمنی کار در خیلی از مشاغل مثل کار در معدن، انواع کارگاه و کارخانه، خطوط تولید صنعتی، تعمیرات و تاسیسات، خودروسازی، عملیات ساختمانی، کار در انواع سازه‌های فلزی و غیر فلزی و… خلاصه تقریبا در تمام شغل‌ها که خطر آسیب به پا در آن وجود دارد توصیه می‌شود. برای همین در ادامه این مطلب به انواع کفش ایمنی  بر اساس نوع استفاده اشاره می‌کنیم.

ویژگی انواع کفش ایمنی  استاندارد

در این قسمت در مورد ویژگی های انواع کفش ایمنی  استاندارد صحبت خواهیم کرد. عمده ترین خطر تهدیدکننده پا در محیط های صنعتی، له شدن پنجه های پا در اثر سقوط ناگهانی اجسام سنگین بر روی پنجه ها یا برخورد جلوی کفش با قطعات تیز و برنده و آسیب دیدن پنجه پا می باشد. بنابراین برای محافظت پا در برابر این صدمات انواع کفش ایمنی  درنظر گرفته شده است که در قسمت جلویی آن ها از پنجه های محافظ فولادی استفاده شده و کفه کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان (PU) می سازند. قسمت پنجه کفش به تناسب شغل افراد می تواند از جنس چرم (عایق برق) یا PVC (عایق شیمیایی) نیز باشد. کفش های ایمنی کارکنانی که با برق سرو کار دارند یا در محل کارشان احتمال جرقه وجود دارد باید فاقد هر نوع میخ فلزی باشد. بنابراین انواع کفش ایمنی  مناسب باید ویژگی های زیر را داشته باشد تا بتواند از پا در برابر خطرات محافظت کند. کفپوش عایق برق نیز در برخی مکان های کاربرد دارد.

کاربرد انواع کفش ایمنی 

مشاغل زیادی هستند که توصیه می شود هنگام کار حتما موارد ایمنی را در آنها رعایت کنید و با توجه به اینکه انواع کفش ایمنی  نیز در دسته وسایل ایمنی جای دارد استفاده از آن ضروری است. با توجه به ماهیت انواع کفش ایمنی و نگهداری و مراقیت از پا، نیاز است که کاربرد های پوتین ایمنی و اینکه در چه مشاغلی نیاز است که از این کفش استفاده کنیم را بیشتر بدانیم. کارهای معدنی، ساختمانی، حفاری، جوشکاری و … از جمله مشاغل و حرفه هایی هستند که استفاده از کفش ایمنی در آنها ضروری بوده و کاربرد دارد.

انواع کفش ایمنی  چگونه از پا مراقبت می کند؟

تا به اینجا به این شناخت رسیدیم که انواع کفش ایمنی چیست و در برابر چه خطراتی از پا محافظت میکند. مراقبت از پا مهم ترین وظیفه ای است که انواع کفش ایمنی  انجام می دهند. جنس رویه، زیره و سر پنجه قسمت های اصلی یک کفش ایمنی هستند که در صورت رعایت تمام استاندارد ها از پا در مقابل خطرات زیادی مراقبت می کند. این مراقبت  ها شامل : جلوگیری از سوختگی، جلوگیری از شکستگی، جلوگیری از سر خوردن، جلوگیری از سوراخ شدن و… می باشد.

انواع کفش ایمنی  ضد آب

در برخی مشاغل مانند تاسیسات، حفر چاه های آب و لوله کشی فاضلاب که در آنها آب زیاد است باید از انواع کفش ایمنی  ضد آب استفاده شود. جنس این کفش ها نیز از موادی است که اجازه نفوذ آب به داخل کفش و آسیب رساندن به پا را نمی دهد. عایق بودن این مدل از کفش ها از نکات مهمی است که باید در نظر داشت.

انواع کفش ایمنی  ضد لغزش

استفاده از انواع کفش ایمنی  ضد لغزش باعث می شود تا هنگام کار، پاها در مکان هایی که سنگ ریزه و مواد لیز، مانند روغن وجود دارد دچار لغزش و سُرخوردگی نشوند.

انواع کفش ایمنی  مهندسی

ساده ترین و شکل کلاسیک انواع کفش ایمنی  کار مدل کفش ایمنی مهندسی است. ظاهر آن بسیار شبیه به یک کفش معمولی بوده و اگر دقت نشود حتی تشخیص این تفاوت چندان آسان نیست. این نوع کفش ساخت پر جزییات و فوق صنعتی ندارد. از آنجا که تولید آن به هدف پوشش مهندسین، کارگران و تکنیسین های فنی عمومی در نظر گرفته شده، بدنه و روکش آن از چرم ضخیم طبیعی یا مصنوعی بوده، کفی آن ساده یا طبی و سرپنجه این کفش ها نیز یک لایه ضخیم محافظ با لایه پلاستیکی یا فلزی ساخته می‌شود. ضمن اینکه زیره کفش ایمنی بهتر است از جنس PU و حتما به صورت ضد لغزش ساخته شود.

انواع کفش ایمنی  ساق بلند

مورد بعدی ممکن است در هر نوع کاربری و محیط صنعتی دیده شود. کفش کار ساق بلند یا بوت ایمنی، جدا از اینکه چه نوع روکش و سر پنجه‌ای دارد، با داشتن پوشش در قسمت ساق پا، این عضو را نسبت به آلودگی و خطرات محیط محفوظ می‌کند. معمولا نیروها در کاربری محیط اسیدی، مواد روغنی، قابل اشتعال و از این دست مایعات و مواد که امکان رسیدن آن به قسمت‌های بالایی پا وجود دارد از کفش ایمنی ساق بلند استفاده می‌کنند. یک کفش در قسمت ساق پوش گاهی با روکش ضد حساسیت و دارای لبه پارچه ای همراه است. باقی قسمت‌های جلویی کفش مثل پنجه و کفی و … بر اساس نوع کاربری ساخته می‌شوند. به دلیل ابعاد بزرگتر و طول بلند در برخی برندها، گاهی به این مورد بوت کار و پوتین ایمنی هم گفته می‌شود.

ایمنی و امنیت کفش ایمنی

مهم است که شما ویژگی های انواع کفش ایمنی  خوب را بدانید تا بتوانید کفش ایمنی استاندارد را انتخاب کنید. ویژگی کلیدی کفش ایمنی که با استاندارد بین المللی تایید شده است، یک انگشت پا است که قادر به تحمل یک فولاد غول پیکر با وزن ۲۰ کیلوگرمی به طور عمودی از یک متر ارتفاع باشد و همچنین ۲۰۰ ژول از انرژی جنبشی بتواند جذب کند.

راحتی و بهداشت کفش ایمنی

علاوه بر امن بودن، انواع کفش ایمنی  باید راحت نیز باشد زیرا کارگران اغلب به مدت طولانی باید با آنها کار کنند. ویژگی های راحتی یک کفش عبارتند از: مواد کفش که  تمام سطح کفش را می پوشاند تا در برابر آب و دما پا را محافظت نماید و مواد پوششی باید راحت باشند. یک کفش ایمنی استاندارد باید پشتیبانی پایه و قوس، انعطاف پذیری، پاشنه پا و جذب ضربه پاشنه را فراهم کند.

طول عمر انواع کفش ایمنی 

انواع کفش ایمنی  استاندارد عمدتاً از چرم گاو یا بوفالو ساخته می شوند. کفش های چرمی دارای دوام زیادی می باشند. کفش های ایمنی با جنس چرم دیرتر فرسوده می شوند و طول عمر زیادی دارد.

کفش ایمنی طبی

انواع کفش ایمنی  کار طبی در واقع نوعی از این محصولات بوده که به یک یا دو لایه کفی طبی مجهز شده است. برخی از کفش های ایمنی صنعتی به دلیل وزن و ساختارشان امکان طبی شدن ندارند؛ اما کفش های کار سبک مثل کفش ایمنی مهندسی و ساق بلند می‌توانند کفی طبی داشته باشند. این کفی که بر اساس علم پزشکی طراحی شده، باعث می‌شود تا ارگونومیک کف و قوس پا متناسب و به شکلی درست در کفش قرار بگیرد تا در مدت استفاده طولانی، کاربر احساس خستگی نکند. کفی طبی گاهی بطور پیش ساخته در کفش وجود دارد و گاهی می‌توان به صورت جداگانه آن را به محصول اضافه کرد. به کفش کار طبی، کفش ایمنی ضد خستگی و ضد درد پا هم گفته می‌شود.

کفش ایمنی جوشکاری

از جمله انواع کفش ایمنی  که باید روکش عایق غیر قابل اشتعال و همینطور محافظ در برابر گرما و آتش داشته باشند کالاهای این شاخه است. در عملیات مختلف جوشکاری رخ دادن هر اتفاقی ممکن است؛ از آتش سوزی گرفته، تا سقوط وسایل در حال جوش زدن و…؛ برای همین یک کفش کار جوشکاری استاندارد دارای سرپنجه فولادی بوده و روکش نسوز و زیره لاستیکی مقاوم در برابر شعله ور شدن و انتقال حرارت دارد. کفش‌های ایمنی مخصوص جوشکاری به دلیل این مشخصات وزن سبکی ندارند و گاهی به صورت ساق بلند هم ساخته می‌شوند. رویه این کفش‌ها علاوه بر نسوز بودن باید هیچ روزنه‌ای برای ورود اتفاقی ذرات بسیار داغ پرتاب شده حاصل از جوشکاری  نداشته باشد.

کفش ایمنی ضد برق

برق یکی از مواردی است که خطرات بسیاری برای انسان دارد و می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد کند پس به همین خاطر است که هنگام کارهای برقی باید از پوشش مناسب استفاده کرد. انواع کفش ایمنی  نیز از جمله این موارد هستند چرا که ممکن است هنگام کار ،سیم روی پا افتاده و یا پا روی سیم های برق قرار گیرد و یا در محیط هایی مانند ساخت ریل قطار شهری باشیم که جریان قوی برق در جریان است به همین خاطر استفاده از یک کفش ایمنی که عایق برق است از جمله الزامات مهم است و جنس این کفش ها نیز از چرم مقاوم است. کفش های ایمنی برق در مدل های مختلفی وجود دارند که هر کدام را در ادامه معرفی می کنیم.

 1. هدایت کننده: در این مدل از کفش های ایمنی، جریان های برق و الکتریسیته انباشته شده در کفش به زمین هدایت می شوند. در واقع این کفش ها میزان برق ایستایی که در کفش انباشته شده است را کاهش می دهند.
 2. انواع کفش ایمنی غیر قابل هدایت: استاندارد این کفش ها به گونه ای طراحی شده است که در آنها یک منبع حفاظت ثانویه قرار دارد تا در هنگام برخورد با مدار های الکتریکی و جریان برق ،شدت شوک آن را کاهش دهد.
 3. ضد استاتیک: این مدل از کفش ها در محیط های حساس به الکتریسیته ساکن مورد استفاده قرار می گیرند و کارشان این است که انباشت الکتریسیته را از بدن خارج کنند.

عوارض کفش های نامناسب

از انواع کفش ایمنی  برای این استفاده می کنیم که از پا ها در برابر آسیب ها محافظت شود و در صورتی که انتخاب اشتباه داشته باشیم و کفش ها مطابق با استاندارد ها نباشد به پا و بدن آسیب های جدی وارد می کند. به خاطر همین توصه می شود قبل از انتخاب کفش ایمنی به نکات مهم و استاندارد های آن توجه کنیم نکاتی که شامل جنس رویه، جنس سرپنجه، جنس زیره و … است. عوارضی که این کفش های نامناسب دارد شامل موارد زیر می باشد.

 • ایجاد باکتری و قارچ
 • فشار به اسکلت پا و از فرم خارج شدن آن
 • آسیب رساندن به ستون فقرات
 • به وجود آمدن میخچه و خار پاشنه
 • تاول زدن پا

اجزاء تشکیل دهنده کفش ایمنی

در ساخت و تولید انواع کفش ایمنی  از اجزاء و قسمت هایی استفاده می شود تا پا همیشه ایمن بماند. این اجزاء از جنس های مختلفی ساخته می شوند که در کل کفش ایمنی را به وجود می آورند تا از آنها بتوان در کارهای مختلفی استفاده کرد. در زیر اجزاء تشکیل دهنده انواع کفش ایمنی را معرفی می کنیم.

 • انواع کفش ایمنی سر پنجه: قسمتی است که انگشتان پا را محافظت می کند و در ساخت این قسمت از پوشش های فولادی، کامپوزیت و پلاستیک استفاده می شود تا از مقاومت بالایی برخوردار باشند. سرپنجه در کفش های ایمنی وظیفه مراقبت از انگشتان پا را در مقابل اجسام سنگین دارد.
 • رویه: به قسمتی از کفش که پوشش کلی آن را در بر می گیرد رویه گفته می شود و در ساخت آن از مواد چرمی و پلاستیکی استفاده می شود. رویه کفش باید در برابر نفوذ و ضربه و حتی برش مقاوم باشد.
 • انواع کفش ایمنی کفی: با توجه به اینکه ممکن است در مدت زمانی طولانی از کفش ایمنی استفاده کنیم، ساخت کفی های آن متناسب با قوس پا و شکل کف پا طراحی می شود تا موجب خستگی پا و از فرم خارج شدن اسکلت آن نشود. جنس این کفی ها از فوم، چرم و پلاستیک ساخته می شود تا هنگامی که کفش را می پوشیم فشار های اضافی وزن بدن را خنثی کند. کفی ها دارای دو نوع نرم و سخت هستند که این دسته بندی نیز بر اساس مشاغل ساخته می شود.
 • انواع کفش ایمنی زیره: زیره کفش ایمنی از قسمت های مهمی است که باید دارای مقاومت و انعطاف باشد و در ساخت آن از پی یو و تی پی تو استفاده می شود که از استحکام بالایی برخوردار هستند. علاوه بر استحکام و مقاومت، زیره انواع کفش ایمنی باید سبک نیز باشد تا هنگام کار به مدت طولانی پا خسته نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *