انواع کفش مجلسی, سایر محصولات

انواع نخ کیف و کفش دوزی

انواع نخ کیف و کفش دوزی

نخ کفش دوزی الیاف مصنوعی پیوسته و الیاف مصنوعی ناپیوسته

نخ کفش دوزی غالب تولیدات شرکت KORD ترکیه از الیاف مصنوعی پیوسته تشکیل و تولید می گردد. الیاف پیوسته علاوه بر رنگ پذیری زیاد از استحکام بالایی برخودار می باشند لذا در صنعت تولید کفش ، کیف و صنایع دستی از این نوع نخ موم دار استفاده می گردد. نخ های موم زده به صورت گرد و تخت در بازار ارائه می شود و بنا به نوع مصرف به مصرف کنندگان عرضه می گردد. وقتی نخ های موم خورده تخت کمی عرض بیشتری به خود می گیرد در اصطلاح به آن نخ تریشه گفته می شود. نخ های موم خورده از این جهت موم اندود می شوند تا علاوه بر استحکام به مرور زمان در مقابل آب و رطوبت به جهت داشتن موم مقاومت بیشتری داشته باشند.

ادامه مطلب نخ کفش دوزی

این نخ ها در ساخت دستبند، کیف چرم، گلدوزی و حتی خیاطی به صورت دستی استفاده می گردد.

از نخ های موم خورده درچرخ خیاطی نمی توان استفاده کرد زیرا با وجود موم موجود در سطح و داخل نخ ، نخ به سختی از شکاف سوزن عبور می کند لذا موجب شکستگی سوزن و خرابی ماشین دوخت می گردد. قیمت نخ موم خورده با الیاف ناپیوسته معمولاً ارزان تر است که البته به هیچ عنوان در شفافیت رنگ و استحکام ، قابل مقایسه با نخ موم دار الیاف پیوسته نیستند. نخ موم دار یا همان نخ موم زده در کنار نخ ابریشم و تریشه چرم و یا نخ خیاطی که در بعضی اوقات نخ دمسه نیز گفته می شود ، می تواند تلفیقی زیبا در ارائه محصولات چرمی از جمله کیف، کفش ، کمربند و دستبند به مصرف کننده عرضه کند.

نخ کفش دوزی نخ ابریشمی

ابریشم یکی از گران ترین و زیباترین نخ های جهان است که به دو صورت ابریشم مصنوعی و ابریشم طبیعی دسته بندی می شود. ابریشم طبیعی را از کرم ابریشم تهیه می کنند و ابریشم مصنوعی را طی مراحل شیمیایی از ماده شیمیایی سلولز تهیه می کنند و به اصطلاح به آنها نخ های فیلامنت پلی استر می گویند به علت دارا بودن ظاهری براق و یکنواخت شبیه ابریشم طبیعی با نام ویسکوزین می شناسند که بصورت عمامه یا بوبین یا دوک با تاب زیاد تهیه می شوند .

از مهم ترین ویژگی های نخ ابریشم می توان به سفید رنگ بودن، درخشان بودن و مقاومت بالای آن در برابر پوسیدگی، حرارت و بید و کشش اشاره کرد. از این نخ برای دوخت پارچه ابریشم و در هنر قلاب بافی، گیپوربافی، چرم دوزی، انواع رودوزی ها مانند ابریشم دوزی، دوخت برزیلی در گلدوزی، تمامی دوخت ها در کالای خواب، صندلی های خودرو، کمربند ایمنی خودرو و صنایع چرمی استفاده می شود. نخ ابریشم بیشتر در هنر گلدوزی برزیلی بر روی انواع پارچه های ساتن، کتان، مخمل و … مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نخ کیف و کفش دوزی

انواع نخ کیف و کفش دوزی

نخ ابریشمی موم زده

این نخ، بهترین نخ برای استفاده در چرم است. نخ های نسبتاً ضخیمی است که علاوه بر وصل کردن اجزای کیف به هم ، باعث تزیین کار هم می شود. این نخ ها از بافته شدن چندین نخ معمولی ابریشمی توسط دستگاه تولید و سپس موم اندود می شوند. براقی موم در دوخت پیدا است. نخ های محکمی هستند که فقط بصورت دست دوز می توان از آن استفاده کرد البته نخ های ابریشمی موم زده از دو نوع الیاف پیوسته و ناپیوسته تهیه می گردد غالب نخ های موم خورده چینی از الیاف ناپیوسته تهیه می گردد و از این جهت دارای کیفیت نامطلوبی می باشد اکثر تولیدات شرکت KORD با استفاده از الیاف مصنوعی پیوسته تولید و از این جهت دارای استحکام بالا و رنگ بندی متنوع می باشد که با اطمینان میتوان در صنایع تولید کفش، صنایع دستی، صنایع پیراپزشکی (ارتوپدی) استفاده نمود.نخ کفش دوزی

تریشه مصنوعی

تریشه مصنوعی نوعی نخ است که قطر نخ بسیار بالاست و مقطع آن معمولا در دو نوع چهارگوش و دایره ای شکل (لوله ای) است که در هنر چرم دوزی برای دوخت های تزئینی روی چرم، دوخت حاشیه و لبه های کار، بافت بند و … مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر کیف های ماشین دوز، از دوخت دستی تریشه برای ایجاد زیبایی روی در محصولات استفاده می کنند. اما تریشه های مصنوعی با ظاهر چرمی و اشبالت در رنگ بندی متنوع به صورت متری نیز به فروش می رسند.

نخ کفش دوزی تریشه طبیعی

تریشه طبیعی از برش های نازک چرم طبیعی و اشبالت گاوی تهیه می شوند و به صورت قطعه ای در اندازه های مشخص ( معمولا یک متری) به فروش می رسند . زیبایی منحصر بفردی دارد و معمولا بعنوان دستبند ، منگوله یا تزیین کیف های زنانه استفاده می شود. جنس آن چرم است و بسیار محکم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *